Do Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku oraz Domu Pomocy Społecznej w Czachowie trafiły dwa nowe samochody, przystosowane do przewożenia osób niepełnosprawnych. Udało się też wybudować windę w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dębnie.
- To znacząca pomoc dla ludzi, których skrzywdził los – mówił Bogusław Włodarczyk, starosta opatowski.
Starosta powiedział, że bez dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie udałoby się zakupić samochodów.
- Ten rok jest bardzo dobry jeżeli o chodzi o możliwości finansowe - powiedział Andrzej Michalski, szef kieleckiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Zakupione kolejne dwa dziewięciomiejscowe mikrobusy posłużą typowo do przewożenia osób niepełnosprawnych. Na przykład uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, działającego przy Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku, transport mają zapewniony właśnie przez Warsztat.
- Gdybyśmy nie zapewnili uczestnikom specjalistycznego przewozu, sami, na własną rękę, nigdy nie byliby w stanie dotrzeć na zajęcia – dodaje Jarosław Basak, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku.
- Zakup nowych samochodów to nic innego jak likwidacja barier transportowych dla niepełnosprawnych – podkreśla Bogusław Włodarczyk, starosta opatowski.
- Nowe samochody to bardzo duża pomoc dla tych placówek – ocenia Katarzyna Ambryszewska, szefowa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opatowie.
W tym roku Bogusław Włodarczyk, starosta opatowski, w imieniu powiatu opatowskiego przystąpił do programu wyrównywania różnic między regionami. Program realizowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W jego ramach przewidziano dofinansowanie do różnych działań, mających na celu poprawę standardu życia osób sprawnych inaczej.
Z kolei ten sam program zapewnił Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Dębnie dofinansowanie prawie 70 tysięcy złotych na wybudowanie windy w swoich murach.
Przybliżona wartość dofinansowania do zakupu dwóch samochodów wyniosła 170 tysięcy złotych. W przypadku zakupu samochodów, dofinansowanie wynosi osiemdziesiąt procent kosztów, windy, pięćdziesiąt procent.
Przypomnijmy. Niedawno z tego samego programu, dofinansowanie 210 tysięcy złotych na zakup autobusu przystosowanego do transportu osób niepełnosprawnych otrzymały: Lokalna Grupa Powiatu Opatowskiego, prowadząca Warsztat Terapii Zajęciowej w Czekarzewicach II oraz 80 tysięcy złotych Stowarzyszenie Akademia Pomysłu prowadząca Warsztat Terapii Zajęciowej w Bidzinach na zakup mikrobusu.
Powiat opatowski przystąpił do programu wyrównywania różnic między regionami III już na kolejny, 2018 rok. Celem strategicznym programu jest wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych, zamieszkujących regiony słabo rozwinięte gospodarczo i społecznie w dostępie do rehabilitacji zawodowej i społecznej dla instytucji pomocy społecznej. W kolejnym roku również przewidziano zakupy, znacząco wpływające na jakość życia osób niepełnosprawnych.
- Stawiamy na zakup nowych samochodów. Mieszkańców przybywa i potrzeby transportowe też są większe - zaznacza Katarzyna Ambryszewska.