Od poniedziałku, 22 stycznia w Podziemnej Trasie Turystycznej w Opatowie można zapoznać się z tematyką wystawy „Bóg, Honor, Ojczyzna. Powstańcy styczniowi 1863 r. oraz partyzanci Ziemi Świętokrzyskiej w latach 1939–1945 w walce o wolność Polski”. Wystawa inauguruje obchody roku patriotycznego w powiecie opatowskim.
„Bóg, Honor, Ojczyzna”, to główne przesłanie nowej wystawy, która od poniedziałku znajduje się w opatowskich podziemiach. Wystawa prezentuje tematykę wybuchu powstania styczniowego, którego w 2018 roku obchodzimy 155 rocznicę. Oglądając wystawę zapoznajemy się również z istotnymi informacjami na temat losów partyzantów Ziemi Świętokrzyskiej walczących o wolną Polskę w latach 1939 – 1945. Jak możemy przeczytać w opisie wystawy prezentowana ekspozycja w sposób klarowny i przystępny przywołuje najważniejsze podobieństwa pomiędzy działającymi na Kielecczyźnie powstańcami styczniowymi w 1863 r. oraz partyzantami w czasie II wojny światowej. „Wystawa stanowi również próbę przedstawienia poświęcenia i niewzruszonej postawy oporu przeciwko wrogowi, jaką prezentowała polska wieś w trudnych czasach zaborów oraz okupacji niemieckiej”.
Ekspozycję poświęconą powstańcom i partyzantom przygotowała Katarzyna Jedynak z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Wcześniej wystawę prezentowano w dworku Laszczyków w Kielcach. Od lipca 2013 roku dostępna jest na stałe w Michniowie.
W otwarciu wystawy wzięli udział uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie. Inauguracji towarzyszył ciekawy wykład, który poprowadził dla młodzieży Zbigniew Zybała, przewodnik Podziemnej Trasy Turystycznej.
- Zgromadziliśmy się w scenerii opatowskich podziemi w rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Cieszę się, że jako uczniowie klasy mundurowej tak chętnie wzięliście udział w otwarciu naszej nowej wystawy „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie będzie dla was ciekawe a tematyka wystawy prezentowana na tych ekspozycjach na długo zostanie w waszej pamięci – powiedział Zbigniew Zybała.
Inicjatywę zorganizowania patriotycznej lekcji historii w opatowskich podziemiach docenił również Tomasz Świątek, radny Rady Powiatu oraz kierownik organizacyjny Zespołu Szkół nr 1, który wspólnie z młodzieżą wziął udział w inauguracji wystawy.
- Jest mi bardzo miło, że jako nauczyciel historii mogę z młodzieżą brać udział w inauguracji tego przedsięwzięcia jakim jest wpisanie naszych władz powiatowych oraz społeczności w ogólnopolską inicjatywę obchodzenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Każda lekcja prowadzona poza szkołą, myślę że jest pożyteczna dla młodzieży. Dzięki takim niekonwencjonalnym lekcjom historii młodzież ma możliwość fizycznego kontaktu z dziełami sztuki, ekspozycjami. Uważam, że takie pokazowe lekcje historii są bardzo pożyteczną inicjatywą, która pozytywnie wpłynie na rozwój patriotyczny młodzieży.
Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości podjęło inicjatywę o rozpoczęciu obchodów roku patriotycznego na terenie powiatu opatowskiego. Przez cały rok w opatowskich podziemiach, jak również w terenie planowany jest cykl wystaw, spotkań oraz wykładów tematycznych upamiętniających wydarzenia historyczne.
- Należy pamiętać, że mamy rok jubileuszowy. Rok 2018 to setna rocznica odzyskania niepodległości. W związku z tym planujemy cykl wystaw, spotkań i wykładów, które będą się odbywać przez cały rok i upamiętnią ten wspaniały jubileusz. Przez podjęte działania chcemy zachęcić młode pokolenie do włączenia się w obchody patriotyczne – mówi Zbigniew Zybała.
- Naszym celem jest promowanie postaw patriotycznych, szczególnie w tym czasie.– dodaje Mariusz Szwajkowski, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji.
Już niebawem w Podziemnej Trasie Turystycznej w Opatowie rozpocznie się kolejna wystawa. Tym razem ekspozycja poświęcona będzie Władysławowi Belinie – Prażmowskiemu, urodzonemu w Ruszkowcu (gmina Sadowie) pułkownikowi kawalerii Wojska Polskiego, urzędnikowi samorządowemu Drugiej Rzeczypospolitej, kawalerowi Orderu Virtuti Militari.