Młodzież klasy pierwszej Technikum Hotelarstwa z Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie wraz z opiekunami: Iwoną Winiarczyk – Kapsą i Małgorzatą Stępień, wzięła udział w praktycznych zajęciach w czterogwiazdkowym hotelu w Busku Zdroju.
Hotel mieści się w centrum Buska, w sąsiedztwie ogrodu łazienkowskiego i jest on połączeniem zabytku z nowoczesnością.
Zajęcia prowadziły pracownice: Anna Turek i Marta Barańska, które na wstępie zapoznały przyszłych hotelarzy z ciekawymi informacjami związanymi z historią i współczesnością hotelu, opowiedziały o dziełach sztuki zdobiących ściany hotelu i holu. Młodzi hotelarze rozpoczęli zajęcia od serca hotelu, recepcji. Pracownik omówił zadania tego pionu: wyposażenie i współpracę z innymi działami, objaśnił działanie profesjonalnego programu komputerowego do zarządzania pracą całego obiektu i obsługi rezerwacji. Przedstawił też procedury check-in i check-out, stosowane w przypadku gościa indywidualnego. Podczas tej części zajęć, młodzież dowiedziała się, jak bardzo ważny jest pierwszy kontakt z gościem hotelowym. Prowadząca zajęcia omówiła sposoby komunikowania się z gościem, podała przykłady potrzeb i wymagań stawianych przez gości hotelowych.
Uczniowie, siedząc w zaciszu zabytkowej kawiarni w stylu wiedeńskim, uzupełnili wiedzę na temat właściwego wizerunku hotelarza, odpowiedzialności etyczno-moralnej oraz przestrzegania tajemnicy zawodowej. W tej części zajęć padło wiele pytań ze strony uczniów, między innymi, dotyczących zasad postępowania w trudnych i nadzwyczajnych sytuacjach zawodowych oraz sposobów rozwiązywania konfliktów międzyludzkich. Młodzież uzyskała na ten temat wiele cennych wskazówek, popartych stosownymi przykładami. Uczniowie pierwszej klasy hotelarstwa zapoznali się z wymaganiami stawianymi pracownikom hotelu, specyfiką pracy w działach hotelowych oraz możliwością rozwoju i awansu.
Kolejna część zajęć odbyła się w pionie, tak zwanym pobytowym, w którym młodzież zwiedziła różne typ pomieszczeń mieszkalnych, na przykład pokój Classic, pokój Superior, pokój Delux, apartamenty, w których ciekawie zaaranżowano wnętrza. Zaprezentowano też specjalistyczny sprzęt, którym posługują się pokojówki. Specjalista wyjaśnił, że cała przestrzeń uzdrowiska oraz hotelowo - restauracyjna jest oczyszczana, nawilżana i jonizowana, dodatkowo pokoje w zabytkowej części mają możliwość indywidualnego uzdatniania powietrza według preferencji gości. Adepci sztuki hotelarskiej obserwowali również pracę w pionie rekreacyjno-wypoczynkowym. Profesjonaliści zapoznali ich z pełnym zakresem usług spa oraz centrum rekreacji i fitness.
- Cieszą mnie tego typu zajęcia – powiedziała Iwona Winiarczyk – Kapsa, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technikum Hotelarstwa. – Podczas nich widać, jak ważne jest kształcenie praktyczne. Młodzież wraca z tego typu zajęć z głową pełną wiedzy praktycznej, obdarowana cennymi wskazówkami od specjalistów z danej branży. Są to zajęcia, w których uczniowie bardzo chętnie biorą udział. Teoria przedstawiana w szkole znajduje poparcie w praktyce – dodaje. (opr. ELM)